آیا ربات های تلگرام امنیت دارند؟

در دنیای امروزه که شبکه های اجتماعی بیشترین کاربران اینترنت را به خود اختصاص داده است، هر کدام با ویژگی های منحصر بفرد خود کاربران زیادی را جذب نموده است. تلگرام نیز در جهان جزو محبوب ترین این شبکه هاست و از جمله مهم ترین قابلیت های موجود در تلگرام که به صورت رسمی قابل استفاده است، وجود ربات ها برای انجام دستورات مدیریتی ، تبلیغاتی و… به صورت اتوماتیک است که جزو ویژگی های مطرح و محبوب تلگرام به حساب می آید.

با نیترومر همراه باشید تا پرده از راز امنیت ربات های تلگرام برداریم.

امنیت ربات تلگرام؛ از شایعه تا واقعیت

تلگرام یک شبکه اجتماعی Open Source یا کد باز است که به کاربران خودش این اجازه را می دهد که به راحتی برای تلگرام ، ربات طراحی کنند.

با توجه به این قابلیت ، عده ای می گویند امکان اینکه هکرها بتوانند رباتی طراحی کنند که به اطلاعات محرمانه و شخصی کاربران دسترسی پیدا کنند، وجود دارد.

امنیت شبکه

ربات های تلگرامی چه دسترسی هایی دارند؟

آیا ربات های تلگرام می توانند خرابکاری کنند؟

برای اینکه یک ربات تلگرام بتواند خرابکاری کند لازم است که دو پارامتر را داشته باشد: دسترسی و سرور ذخیره سازی

برای جواب به این سوال اگر دسترسی های ربات تلگرام را مورد بررسی قرار دهیم متوجه خواهیم شد که دسترسی این ربات ها در کانال و گروه ها توسط ادمین تعیین می شوند.

همینطور پیام ها و دستور هایی که توسط ربات نمایش داده می شوند از قبل آماده است و ربات قابلیت تجزیه و تحلیل و ایجاد مطالب جدید را ندارد و در واقع هوش مصنوعی ندارد و صرفا یک نمایش دهنده است.

در مورد سرور های ذخیره سازی در تلگرام نیز این نکته مهم است که سرور های واسطه که وظیفه انتقال اطلاعات بین ربات و کاربر و همچنین کاربر با کاربر را دارد، از نوع ابری (Cloud) هستند. یعنی بعد از انتقال این اطلاعات، از روی سرور پاک می شوند.

پس عملاً ربات اگر حتی به یک هوش مصنوعی متصل باشد و دسترسی کامل داشته باشد که این اصلاً ممکن نیست، سرور های ذخیره سازی به نحوی طراحی شده است که هیچ ردی از اطلاعات قابل ردیابی برای ربات باقی نمی ماند.

سازندگان تلگرام و امنیت ربات

نظر سازندگان تلگرام در مورد امنیت ربات ها

سازندگان تلگرام به کاربران خود پیشنهاد می دهند که برای حفظ امنیت اطلاعات شخصی خود، حتماً از ربات هایی استفاده کنند که منبع درست و قابل اطمینانی داشته باشند. از این رو ربات ساز اختصاصی تلگرام را به نام Bot API معرفی کردند و به توسعه دهندگان این ربات جوایز نقدی بسیار زیادی می دهد.

البته که به کاربران فضای مجازی همیشه تذکر داده می شود که روی لینک های ناشناس کلیک نکنند و فایل های آلوده را دانلود نکنند که ممکن است این فایل ها و لینک ها توسط ربات ها و کاربران برای شما ارسال شود.

ربات نیترومر چه دسترسی هایی لازم دارد؟

ربات نیترومر، تنها دسترسی ای که از شما می خواهد ارسال پیام در کانال ها و یا گروه های شماست. نیترومر قابلیت خواندن پیام ها و پروفایل کاربران را ندارد و یک ربات تبلیغاتی برای تبادل لینک و افزایش ممبر می باشد.

همچنین ما برای نیترومر کانال آرشیو تبلیغات ربات و گروه پشتیبانی ایجاد کردیم تا در صورت هرگونه سوالی از جانب کاربران پاسخگوی آنها باشیم.

ربات تلگرام

نقش ربات ها در تلگرام و امنیت استفاده از آن

در واقع ربات تلگرام در محیط این شبکه اجتماعی بصورت یک کاربر شناخته می شود و همانطور که کاربران به حساب های یکدیگر دسترسی دارند و می توانند پروفایل و پیام ها را بخوانند و شناسایی کنند ، ربات ها هم می توانند.

البته اکثر ربات های تلگرام دسترسی های بسیار محدود تری دارند و دستور های خاصی رو با منشن کردن ربات یا دستور / اسلش متوجه می شوند.

از این رو ربات تلگرام خطر امنیتی محسوب نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *